A slyom kinyjtja karmait (1973)
"Jurtdba rkezik ma a fehr slyom, s magval hozza a jv fnyt, aki ragyog majd a pusztai npek kztt, mint a nap s a hold…” — jvendli a tltos Temdzsinrl, az alig tzves mongol ficskrl. S ettl kezdve vakon hisz a jslatban, tudatosan kszl arra, hogy „a pusztk napja s holdja” legyen, aki egyesti a nomd nemzetsgeket, s dics harcokba vezeti ket.
Hallatlan akarattal, llekjelenlttel minden veszedelembl megmenekl, ellenfelein bosszt ll, gyzelmes sereget szervez. A jslat teljeslt. Temdzsin alakja mig sem merlt feledsbe — Dzsingisz kn nven ismeri a vilg…
Kp1, Kp2

Az jszaka doktora (1975, 2004)
Gynyr fiatal n bujkl frfiruhban Bagdad utcin, klvrosaiban s a krnyez vidken. A neve Hakima. Az jszaka doktorai kz tartozik, akik nem csak gygytgatjk a birodalom szegnyeit, hanem lztjk is ket, hogy keljenek fel testi‑szellemi megnyomortik, a gazdagok s a mollahok ellen. Hakima pedig nem ms, mint a roppant birodalom szultnjnak, a hallosan beteg ldzsejtnek a hziorvosa, az orszg egyik leghatalmasabb fembernek a lenya, aki minden vallsi trvnnyel s szokssal szembeszeglve harcolta ki magnak azt a jogot, hogy a nagy Dzsingisz kn kunokinak vilgban a perzsa, turki, arab s mongol npet gygytsa, tantsa emberibb s szebb, jobb letre.
Kp1, Kp2

A nagy fa rnykban (1979)
A hatvanas vek msodik felben tartotta rettegsben az Ifjsgi Park krnykt a tabni hres‑hrhedt Nagy Fa galeri. A korabeli jsgcikkek rszletesen trgyaltk a galeri viselt dolgait; erszakossgokat, lopsokat, rablsokat, s vgl a fasiszta jelszavakkal ksrt „hippistt”.
A szerz izgalmas meseszvssel, rdekesen s olvasmnyosan rja meg a galeri trtnett egszen a buksig, anlkl azonban, hogy mereven ragaszkodna a megtrtnt esemnyek krnikaszer brzolshoz.
Kp

Az utols hvrezmi nyr (1980, 2008)
A hvrezmi birodalom zsia leghatalmasabb llamainak egyike volt, s az az er dnttte porba, amely csaknem elpuszttotta Magyarorszgot is: a mongol hdts. Mieltt azonban sszeomlott, akaratlanul is vendgl ltta az sellensg uralkodjnak, Dzsingisz knnak unokjt, Kubiljt. Az ifj herceg termszetesen rangrejtve kerl Hodzsend falai al, kalandos menekls kzben, emlkezet-kihagyssal kszkdve; ott azonban embersgesen bnnak vele, s beleszeret Dzsindzsbe, a kedves turki lenyba. Kubilj egy letre szl lmnyre tesz szert a bks fldmvelk kztt.
Kp1, Kp2

Utazz velnk tevekaravnnal (1981)
Kt kisfi, Bimba s Dordzsi replgppel indulna ltogatba nagyapjhoz az Altaj hegysgbe. A replgp nem indul, Bimba s Dordzsi tevekaravnnal jrja vgig a Gbi‑sivatagot, s szmos rendkvli lmnyben van rsze. A gyerekeknek egy kis fehr tevecsik, Gombc lesz bartjuk s lland ksrjk. Egytt keverednek kalandokba, tallnak drgakvekre, tesznek felfedez kirndulsokat a krnyken. Az olvask egy izgalmas trtnet kapcsn ismerkednek meg a sivatag rdekessgeivel s veszlyeivel, mikzben a kt mongol kisfi tjt nyomon kvetik.
Kp

Nyaralj velnk az Altaj hegysgben (1982)
Az Utazz velnk tevekaravnnal cm meseknyvbl megismert kt mongol kisfit, Bimbt s Dordzsit most az Altaj hegysgben ltjuk viszont. Hogy itt mennyi j ltnivalban, rdekessgben, kalandban s lmnyben van rszk, azt megtudhatjuk, ha vgigksrjk nyaralsukat. Ismt tallkozunk Gombccal, a kis tevecsikval, ltunk jellegzetes mongol nyllvversenyt, megismerkednk a hegysg mondabeli titkaival s az ott l emberek szoksaival.
Kp

Rekviem a kacsalbrt (1982)
„Izgatottan felemelkedett, elnyomta a cigarettjt, s jrklni kezdett a szobban.
- De nem baj, csak csinljk. A mustnak is forrnia kell, hogy bor legyen belle. Csak vigyzni kell, nehogy megfulladjunk a gzban. Ht n nem fulladok bele, az htszentsg… De az j bor kimrsnl mr ott leszek, mgpedig az elsk kztt. Ebben biztos lehetsz!
gy nztem r megbabonzva, mint ldozata a kgyra. gy hiszem, mindent megtettem volna, amit csak kvn. Egyszeren minden ellenllsomat megtrte az a tudat, hogy van valaki a kzelemben, aki tudja, mit akar. Akinek legalbb van valami elkpzelse a jvt illeten.
Jl kijrklta magt, aztn visszalt az asztalhoz.
- Nincs ms tennivalnk, mint hogy megvrjuk, hogyan alakulnak a dolgok… Addig meg szpen ellesznk itt. Nem igaz?
Valahogyan egsz termszetes lett szmomra, hogy amiknt birtokba vette a laksomat, a ruhaakasztmat, a szkemet, olyan egyszeren s termszetesen engem is a birtokba vesz. Hol volt mr ez n ellenllsom, bszkesgem, vagy ppen haragom? Nem maradt ms bennem addigra, csak flelem.”
Kp

Lhszig hossz az t (1986, 2009)
Jobbltre szenderl a dalai lma; fminisztere, Amnye rinpcse megbzza a fiatal, okos, talpraesett Melong szerzetest, hogy kutassa fel szentsge utdjt, azt, aki a megboldogult halla pillanatban szletett. Jl megrendezett „csodkkal” Melongnak halott‑tmaszt hrt keltik, s ez utn kerekedik csak fel. Kutattja azonban t vet vesz ignybe, mg roppant hnydsok s nlklzsek utn flleli a bvs jelek megjsolta helyet s az tves kisfit, az elhunyt lma jjszletst.
Sikerl‑e visszatrnie Melongnak kis vdencvel Lhszba, szrny szenvedsek, fradalmak s hallveszedelmek rn? S vajon nem ri‑e ott mindennl nagyobb csalds a derk, ktelessgtud fiatalembert? Errl szl ez a lenygzen izgalmas, rdekes s tanulsgos regny.
Kp

|